HAKKIMIZDA

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klinik psikolog olarak çalıştığım yıllarda hastane koşullarında uygun görüşme mekanlarının olmamasından yakınmakta idim. Tıbbi tanıları olan ve tedavi için hastaneye gelmeye devam eden insanların kimileri ruhsal destek için tarafıma yönlendiriliyor, fakat uygun görüşme ortamları yaratılamıyordu. Özel bir kurumu düşlemeye o zaman başladım. Başvuran insanların kendilerini güvenle bırakabilecekleri temiz, sade ve özenli bir mekana ihtiyaçları vardı. Tabii ki benim de…

1982 yılında ‘Psikolojik Danışma ve Araştırma Merkezi’ adı ile açtığım alan çocuk hekimi ve cilt hekimi olan iki arkadaşımla da paylaştığım dairenin bana ait olan bir odası idi. Hikayemiz Beyoğlu Sıraselviler caddesinde tarihi binalardan Ayla İş hanı olarak bilinen ve unutulmaz sanatçılarımızdan Safiye Ayla’ya ait olan bir binada başladı.

 1992 yılında kendi başıma bir alana ihtiyaç duydum ve yetiştirmekte olduğum ekiple birlikte çalışmaya başladığım bir merkez oluştu. “Aura” adını hem anlamı hem de müziği için uzunca düşündükten sonra seçtim. Aura’ dan yetişen pek çok meslektaşımız zamanla kendi alanlarını yaratıp ayrıldılar. Bizimle devam edip, ekibin sağlamlaşmasına katkıda bulunan çalışma arkadaşlarımızla zaman içinde ilerledik. 

‘Aura’, markalaşmak için özel bir uğraş vermeden kendi diyalektiği içinde bir yapı oldu. Aralık 2022 itibariyle ‘40 yıldır çalışmaktayız’ diyebiliyoruz. Bu süreçte yolumuz, Otistikler Kulübü’ nün (1993) kurulmasını takiben iki yıl sonra Otistikler Derneği (1995)’ ne dönüşmesine öncülük eden derin bir sivil duyarlılıkla devam etti. Bu ilerlemeye zaman içinde pek çok sanatçı ve akademisyen destek verdi. Psikoterapi alanındaki kariyerimize ‘Sanatla Tedavi ve Eğitim’ kavramları eklenerek alanda meslektaşlarımızı yetiştirmeye devam ettik, etmekteyiz.


Kurucu

Dr. Hatice Nevin Eracar